28. dets 2008

jõulused koogid

kuigi jõuluaeg kestab 6.jaanuarini, on tunne, et need pühad on siiski seljataga. vähemalt piparkoogiisu on seljatatud :) lund ei olnud.. aga tegelikult ma ei pannudki ta puudumist sel aastal tähele. polnud aega aknast välja vaadata ja toas oli pühademeeleolu olemas! mõtisklesime kodus, et arvatavasti mõtlevad me tulevad põlved selle peale, et huvitav kust tuleb selline traditsioon, et detsembris (ja ka varem) tehakse kunstlund ja et siis sellel libisetakse. aga ehk on nii, et meie vanadena hoopis räägime, et vat kus me nooruses oli aeg - õhtud olid siis ikka pimedamad kui praegu ja lumerookimisest ei pidanud mõtlemagi (kui meie vanaemad ja ka lihtsalt emad-isad räägivad et nende lapsepõlves-nooruspõlves oli rohi rohelisem ja talved lumerikkad)

igatahes, mina alustasin sel aastal piparoogilõhnaga igaks juhuks juba esimesel advendil... et ikka saaks isu täis. lisaks piparkoogitaignatele ("Väike piparkoogiraamat" ja Thredahlia blogist - viimane on tõepoolest hästi rullitav!!! järgnevatel aastatel läheb vast kah see käiku!) sai valmis ka paar piparkoogipõhjal kooki - kohupiima-ingveriga ja toorjuustust.

kohupiimakooki tegin põhimõtteliselt nii, nagu ikka kohupiimakooki (mõnikord ka muretaignapõhjal.. no kuidas kunagi)... seekord panin maitseks aga ingverit. oli teistmoodi. mu arvamus ingverist on nüüd hea! vaikselt aega võttis et nii läheks, aga aega sai. põhjaks rullisin lahti piprkoogitigna ning siis vormi sisse, täidis peale ja ahju.
toorjuustukook nami-namist. oleksin võinud väiksemasse vormi teha, siis toorjuustukate oleks paksem jäänud. aga teismoodi oli ikka! piparkoogid panin ahjust võetud koogile, siis läksid pehmeks ja oli hea lõigata.

need olid siis detsembris külaliste tuleku puhuks tehtud. jõulupühade ajaks valmisid ühed teised :)

nami-namis on ka kooskokkamine, teemaks jõulutordid-koogid.

Kommentaare ei ole: